ul. Zimowa 16 (za Castoramą), Szczecin

91 40 000 05

biuro@motoexpresso.pl

Pon.-Pt.: 8:00 - 17:00, Sobota 8.00 – 14.00

Pon.-Pt.: 8:00 - 17:00, Sobota 8.00 – 14.00
Warsztat Samochodowy Szczecin 91 40 000 05
ul. Zimowa 16 (za Castoramą), Szczecin

Wymiana tłumika

Wymiana tłumika? Naprawa wydechu – dobrze trafiłeś!

Oferujemy usługę wymiany tłumika i katalizatora.

  • wymiana tłumika środkowego
  • wymiana tłumika końcowego
  • wymiana katalizatora

Jazda samochodem z dziurawym układem wydechowym do przyjemnych nie należy. W kabinie jest bardzo głośno, a z powodu większego hałasu silnikowi nie przybywa mocy. Dlatego nie ma co zwlekać z naprawą.

 

DLA TYCH KTÓRZY CHCĄ WIEDZIEĆ WIĘCEJ:

Sposób doraźny naprawy tłumika polecany tylko w nagłych sytuacjach to zakup specjalnej taśmy, która uszczelnia przedmuch. Jednak skuteczność takiej naprawy jest niewielka, więc można ją polecić tylko w awaryjnych sytuacjach, aby w miarę komfortowo dotrzeć do celu podróży.

Spawanie i dorabianie

Kolejny sposób to zaspawanie dziury. Nie zawsze jednak naprawa jest skuteczna, gdyż w wielu przypadkach rura lub tłumik są tak przerdzewiałe, że nie ma co spawać. Zabawa w wstawianie łatek nie ma sensu, gdyż za chwilę dziura wypadnie obok.

Następny sposób to dorobienie układu wydechowego. Wiele osób decyduje się na taką naprawę ze względu na niższe koszty. Jeśli warsztat jest profesjonalny to dobierze odpowiednie średnice rur i tłumiki i nie będzie zakłóceń w przepływie gazów wydechowych. Natomiast gdy zastosuje za duże lub za małe średnice i źle dobierze tłumiki możemy odczuć wyraźne pogorszenie dynamiki.

Ponadto materiały mogą być kiepskiej jakości i może się okazać, że wytrzymają zaledwie jeden sezon. Ten sposób naprawy można polecić tylko do nietypowych samochodów do których nie ma zamienników.

Najlepiej nowy

Ostatnim i najbardziej polecanym sposobem naprawy jest po prostu zakup nowego tłumika. Wydatek będzie większy, ale i trwałość większa. Na rynku jest bardzo szeroka oferta i do większości samochodów mamy wybór spośród kilku producentów, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Układy wydechowe

Zadania:

  • odprowadzenie spalin,
  • redukcja hałasu powstającego przy rozprężaniu spalin,
  • zmniejszenie emisji związków toksycznych do atmosfery.
    Kontrolę stanu technicznego układu wydechowego zalecamy przeprowadzać np. podczas wymiany oleju silnikowego. W przypadku stwierdzenia:
    • uszkodzenia gumowych wieszaków lub elementów łączących poszczególne części układu – należy wymienić je na nowe, ponieważ ma to wpływ na trwałość pozostałych elementów, spadający tłumik może nie tylko sam się uszkodzić lecz również uszkodzić zderzak lub np: zbiornik paliwa lub przewody hamulcowe.
  • uszkodzenia uszczelek – należy wymienić je na nowe, ponieważ powodują one nieszczelności układu wydechowego i mogą doprowadzić do przedostania się spalin do wnętrza pojazdu oraz powodują uszkodzenie (wypalenie) złączy tłumików co może doprowadzić do ich przedwczesnej wymiany.
  • uszkodzonych tłumików oraz katalizatorów – należy wymienić je na nowe. Uszkodzony tłumik może powodować przedostawanie się spalin do kabiny, a uszkodzony katalizator nie oczyszcza spalin co prowadzi do zwiększonej toksyczności spalin a w pojazdach z system EOBD II powoduje zapalenie się lampki diagnostyki silnika a w skrajnych przypadkach powoduje uszkodzenie sondy lambda