Nasz warsztat oferuje szybką i fachową usługę wymiany klocków hamulcowych. Zapoznaj się z krótkim poniższym poradnikiem, kiedy wymieniać klocki hamulcowe i dlaczego przy wymianie klocków hamulcowych, powinno się sprawdzić stan techniczny tarcz hamulcowych.
Klocki hamulcowe wymiana Szczecin
Klocki hamulcowe to typowo eksploatacyjne części samochodowe, przez co prędzej czy później będą musiały zostać wymienione. Po czym będziemy mogli poznać, że klocki hamulcowe w naszym aucie nadają się do wymiany?
Podobnie jak w przypadku pozostałych części eksploatacyjnych jak np. tarcze hamulcowe, amortyzatory, czy sprzęgło, częstotliwość wymiany klocków hamulcowych uzależniona jest od częstotliwości oraz stylu eksploatacji samochodu przez kierowcę. Jednak według ogólnie przyjętej zasady, klocki hamulcowe należy wymieniać wówczas, gdy grubość okładziny ciernej wynosi 1,5 mm. Pamiętajmy, że wszystkie klocki hamulcowe wyposażone są w czujniki zużycia. Ich głównym zadaniem jest poinformowanie kierowcy o konieczności wymiany klocków hamulcowych. Po czym można to poznać? Mechaniczne czujniki zużycia sprawiają, że klocki hamulcowe podczas hamowania zaczynają piszczeć, natomiast te elektryczne poinformują o konieczności wymiany tych części za pośrednictwem kontrolki, która zapali się w odpowiednim momencie.
Istnieją również szacunkowe wartości w kilometrach, które pozwalają oszacować dystans, po jakim powinniśmy się spodziewać, iż klocki hamulcowe w naszym samochodzie będą nadawały się do wymiany. W ten sposób kierowca, który wykorzystuje swoje auto przede wszystkim do jazdy w mieście może spodziewać się wymiany klocków nawet po przejechaniu 15-25 tys. km.
W przypadku samochodów wykorzystywanych na dłuższych trasach okres ten może wydłużyć się nawet dwukrotnie, a wymiana może być konieczna dopiero po przejechaniu 50 tys. km.
Kiedy wymienić klocki hamulcowe?
By klocki hamulcowe spełniały swoją rolę muszą mieć grubość minimum 1,5 mm, a znacznie lepiej wymieniać je już w momencie, gdy ich grubość przekracza jeszcze 2 mm.
Starsze typy klocków hamulcowych wyposażone były w specjalną blaszkę (zazwyczaj na głębokości 1,5-1,8 mm). W przypadku nadmiernego zużycia tego elementu, zaczynała ona wystawać z powierzchni klocka i trzeć, powodując bardzo nieprzyjemny pisk. W nowszych modelach instaluje się elektroniczne czujniki zużycia klocków hamulcowych, które informują kierowcę za pomocą świecącej się kontrolki. Jeśli hamując słyszysz pisk, lub widzisz jarzącą się kontrolkę – pora wymienić klocki hamulcowe. By je sprawdzić jest pora zawsze, przy każdym przeglądzie.
Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
Stan tarcz hamulcowych zwykle sprawdza się przy okazji wymiany zużytych klocków hamulcowych. Głównym kryterium oceny zużycia tarczy hamulcowej jest pomiar jej grubości. Grubość tarczy nominalną i minimalną podaje producent, jeżeli grubość tarczy zawiera się poniżej minimalnej grubości tarcze należy wymienić na nowe. Zazwyczaj minimalna grubość tarczy hamulcowej jest o 2 [mm] mniejsza od nowej, czyli po 1 [mm] na stronę tarczy. Często na tarczach można spotkać wskaźnik w postaci nawiercenia na powierzchni tarczy, kiedy staje się on niewidoczny to znak że tarcze przekroczyły minimalną grubość kwalifikują się do wymiany.
» Sprawdź cenę wymiany klocków hamulcowych
» Umów się na wizytę
Jeśli się zastanawiasz, czy masz dobre hamulce, czy stan klocków hamulcowych i tarcz jest odpowiedni, przyjedź do naszego serwisu samochodowego i sprawdź, w jakim stanie technicznym są hamulce i tarcze hamulcowe w Twoim samochodzie. Nie pozwól, aby zły stan techniczny hamulców przyczynił się do niebezpieczeństwa na drodze. Zadzwoń i umów się na serwis hamulców i tarcz hamulcowych.