KONIECZNIE SPRAWDŹMY WE WŁASNYM ZAKRESIE – w dowodzie rejestracyjnym termin ważności przeglądu i termin obowiązkowego ubezpieczenia OC. Przekroczone terminy mogą w razie kontroli policyjnej słono nas kosztować, a tym bardziej brak ważnego ubezpieczenia.
PŁYNY – sprawdzamy ilość płynu w spryskiwaczach. Jego brak może bardzo utrudnić drogę, a przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Napełnijmy pojemniki, a zapas płynu schowajmy na wszelki wypadek w bagażniku. Ważne jest, aby skontrolować także poziom płynu w chłodnicy i zerknąć na zbiornik płynu hamulcowego – na każdym jest podziałka wskazująca, jaki powinien być stan.
WYCIERACZKI– nawet pełny zbiornik z płynem nie pomoże, jeśli wycieraczki będą w złym stanie. Sprawdźmy kondycję ogumienia wycieraczek – czy przypadkiem nie ma na nich uszkodzeń, które mogą spowodować niedokładne zbieranie wody. Wtedy jeszcze przed wyjazdem konieczne będzie zamontowanie nowych.
OPONY – ciśnienie w oponach powinniśmy sprawdzić z dwóch względów: bezpieczeństwa i oszczędności, bo zbyt niskie spowoduje większe spalanie paliwa i szybsze zużycie ogumienia.
OŚWIETLENIE I SYGNAŁ DŹWIĘKOWY– sprawdźmy, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy nasz klakson jest sprawny. Może się okazać, że konieczna będzie wymiana spalonych żarówek. Warto też mieć komplet podstawowych żarówek na zapas, aby nie otrzymać w drodze mandatu.
OLEJ – koniecznie trzeba sprawdzić poziom oleju. Należy tę czynność wykonać przy zimnym silniku. Warto też zajrzeć pod samochód i sprawdzić, czy nie ma wycieków, czyli tłustych plam.
Koniecznie upewnijmy się czy mamy:
- zapasowe koło w dobrym stanie,
- trójkąt ostrzegawczy,
- żarówki na ewentualną wymianę,
- gaśnicę i apteczkę,
- kamizelkę odblaskową.